[Hinnainfo uuendatud 24.10.2011]

Maailma suuruselt teine kõvaketaste (HDD) eksportöör Tai kannatab viimase 50 aasta suurimate üleujutuste käes. Üleujutustest põhjustatud tootmiskatkestused ja tarneprobleemid toovad suure tõenäosusega kaasa kõvaketaste (HDD) defitsiidi ja hinnatõusu. Kõvaketaste (HDD) hinnad on olenevalt tootjast ja mudelist juba tõusnud 5-10% kaks või rohkem korda

Tai üleujutuste mõju kõvaketaste (HDD) turule

Kõvaketaste (HDD) hinnatõusust on teatanud Seagate ja Hitachi. Western Digital teatab oma otsusest kolmapäeval, 19.oktoobril.

Parvo Parts
ML arvutite tootejuht

Parvo Parts (ML arvutite tootejuht)

“Tais asub 25% maailma kõvaketaste tootmisest. Üleujutustest põhjustatud tootmisprobleemide täielik ulatus ja mõju pole käesoleval hetkel veel lõplikult selgunud, kuid need mõjutavad kindlasti IV kvartali ning tõenäoliselt ka järgmise aasta I kvartali kõvaketaste (HDD) hindu ja saadavust.

Kõvakettad (HDD) moodustavad 8-9% odavama hinnaklassi arvutite omahinnast ning 5-7% kallima hinnaklassi arvutite omahinnast. Kui arvuti on kahe kõvakettaga, siis vastavalt rohkem. Käesolevaks hetkeks on kõvaketaste (HDD) hinnad tõusnud 5-10% olenevalt tootjast ja mudelist. Edasist hinnaliikumist ja saadavust on raske ennustada enne kui Tai üleujutuste lõplik ulatus ja mõju on selgunud.”

[Uuendatud 24.10.2011] Kõvaketaste hindu noteeritakse iga päev vastaval nõudluse ja pakkumise vahekorrale. Tänase päeva seisuga on kõvaketaste hinnad tõusnud kaks korda või rohkem ning saadavus on vaatamata sellele lünklik.

Ülemaailmne kõvaketaste (HDD) turumaht oli 2011 II kvartalis 166,847 miljonit tk. Tootjate turuosad jagunesid iSuppli andmetel järgnevalt:

Tootja Turuosa
1. Western Digital 32,2%
2. Seagate 31,3%
3. Hitachi 16,1%
4. Toshiba 10,6%
5. Samsung 9,7%

Western Digital. Koguseliselt suurim kõvaketaste tootja maailmas, omab Tais 37 000 töötajat. Ettevõte toodab ca 60% kõvaketastest (HDD) Tais (s.t. ca 19% maailmaturu mahust 2011 II kvartalis). Western Digital-i tootmine ja töötajad üleujutustest kannatada saanud ei ole, kuid tootmine on hetkel peatatud seoses probleemidega tarneahelas.

Seagate. Maailma suuruselt teine kõvaketaste (HDD) tootja, omab Tais kõvaketaste (HDD) erinevate komponentide tootmist.

Toshiba. Maailma suuruselt neljas kõvaketaste (HDD) tootja, Tais 3 900 töötajat. Ettevõte toodab ca 50% kõvaketastes Tais (s.t. ca 5% maailmaturu mahust 2011 II kvartalis).

Nidec Corp. Kõvaketaste (HDD) olulise komponendi (mootor) tarnija kaks tehast asuvad Tais. Firma tarnib 70% kõikidest maailma kõvaketaste (HDD) mootoritest ning klientideks on Western Digital, Hitachi, Toshiba ja Samsung.

Hutchinson Technology. Kõvaketaste (HDD) amortisaatorite tootja Hutchingson Technology peatas oma tootmise Tais üleujutuste ja elektrikatkestuse tõttu. Hutchinson plaanib kasutada olemasolevat laoseisu ning suurendada tootmist USA-s asuvas tehases, et nõudlust rahuldada.